Site Map

 


Student-Athlete Awards Report for 2006-2007

 

 

NCAA Postgraduate Scholarship ($7,500)

Claire Maust, women’s swimming

 

Southeastern Conference Postgraduate Scholarship ($5,000)

Kellie Middleton, women’s softball

Brendon Todd, men’s golf

 

Southeastern Conference Community Service Postgraduate Scholarship ($2,000)

Claire Maust, women’s swimming

Adam McDaniel, baseball

 

CoSIDA/ESPN the Magazine Academic All-America

Kasi Carroll, National First Team, Softball

Courtney Kupets, National First Team, At-Large

Catherine Bruce, District First Team, Soccer

Rebecca Rowsey, District Second Team, Basketball

Brooke Burlingame, District Third Team, Volleyball

 

NCAA Woman of the Year Institutional Nominees

Claire Maust, swimming (advanced to national finals as the SEC nominee)

Kellie Middleton, softball

 

American Football Coaches Association National Good Works Team

Quentin Moses

 

SEC Community Service Team

Adam McDaniel, baseball

David Bliss, men’s basketball

Rebecca Rowsey, women’s basketball

Quentin Moses, football

Brendon Todd, men’s golf

Whitney Wade, women’s golf

Kelsey Ericksen, gymnastics

Kellie Middleton, softball

Will Thorburn, men’s swimming

Claire Maust, women’s swimming

Natalie Frazier, women’s tennis

Sean Cuevo, Men’s Track

Shaka Dennison, Women’s Track

Alexis Morgan, volleyball

 

Peach of an Athlete Community Service Role Model Amateur Honoree

Kellie Middleton, softball

 

Peach of an Athlete Community Service Role Model Amateur Nominees

Natalie Frazier, women’s tennis

Claire Maust, women’s swimming

 

Coca-Cola Community All-American Institutional Winner

Claire Maust, women’s swimming

 

Arthur Ashe Sports Scholars Awards

Kellie Middleton, softball

Lena Franklin, soccer (2nd team)

 

Blue Key Honor Society

Will Thorburn

 

Marilyn Vincent Award (female graduating with highest GPA)

Kasi Carroll, softball

 

Dick Bestwick Award (male graduating with highest GPA)

Will Thorburn, men’s swimming

 

Joel Eaves Award (rising seniors with highest GPA)

Kasi Carroll, softball       

Joseph Kapurch, men’s swimming

 

Lewis Leadership Award
Rebecca Rowsey, women’s basketball

 

Dick Copas Leadership Award

John Isner, men’s tennis

 

Hornsby Howell Community Service Award

Claire Maust, women’s swimming

 

Faculty Athletics Representatives Award (team with highest GPA)

Women’s  Gymnastics – 3.35

Men’s Golf – 3.34

 
COACHES ASSOCIATION ACADEMIC TEAMS

 

Men’s Golf Cleveland Golf All-American Scholar

Brendon Todd

 

National Golf Coaches Association All-American Scholar

Alina Lee


Gymnastics Coaches Academic All-America

Audrey Bowers

Adrienne Dishman

Kelsey Ericksen

Christi Fortunato

Katie Heenan

Lauren Johnson

Courtney Kupets

Marcia Newby

Lauren Sessler

Grace Taylor

 

 

 

Women’s Soccer

2006 NSCAA/adidas Women’s College Team Academic Award – Soccer  3.09 

 
 
Swimming

College Swim Coaches Association Academic All-American

 

All-American Team – Women’s Swimming  (Excellent) 

                                    Men’s Swimming   (Excellent) 

 

Women’s Swimming:

Anne-Marie Botek

Lisa Caprioglio, Honorable Mention

Austen Carter, Honorable Mention

Haley Chura

Jessica Cole

Lauren Groblewski

Karen Guilkey

Claire Maust

Anna Miller

Aleksandra Putra


Men’s Swimming:

Genya Gouzeev

Hunter Lainhart, Honorable Mention

Christopher Spooner, Honorable Mention

Will Thorburn, Honorable Mention

 

Track

 

U.S. Track And Field and Cross Country Coaches Association

 

All-Academic Cross Country Team – men 3.08 and women 3.11

 

Men’s Cross Country Individual All-Academic Honors:

Ian Burrell

 

Women’s Cross Country Individual All-Academic Honors:

Kristin Heffelfinger

Natalie Picchetti

 

Women’s Track and Field Individual All-Academic Honors:

Jenny Dahlgren

Shaka Dennison

Kristin Heffelfinger

Natalie Picchetti

Julianne Toto

 

Men’s Track and Field Individual All-Academic Honors:

Ian Burrell

Wes Fuller

Samuel Gillespie

Ross Ridgewell

 

 

Student-Athlete Awards Report for 2005-2006

 

 

Southeastern Conference Postgraduate Scholarship ($5,000)

Lauren Burks, women’s track

Ryan Schnetzer, football

 

Southeastern Conference Community Service Postgraduate Scholarship ($2,000)

Christina Hupman, women’s swimming

Jay McAuley, men’s basketball

 

CoSIDA/ESPN the Magazine Academic All-America

Kasi Carroll, National First Team Softball

Catherine Bruce, District Third Team Soccer

Lauren Burks, District Second Team Track

Brooke Burlingame, District Third Team Volleyball

Kristin Heffelfinger, District Second Team Track

Nathan Stibrich, District Second Team At-Large

 

NCAA Woman of the Year Institutional Nominee

Mary DeScenza, swimming

 

American Football Coaches Association National Good Works Team

D.J. Shockley

 

SEC Community Service Good Works Team

Adam McDaniel, baseball

Stephen Newman, men’s basketball

Rebecca Rowsey, women’s basketball

D.J. Shockley, football

Butler Melnyk, men’s golf

Jackie Beers, women’s golf

Brittany Smith, gymnastics

Ali Williams, soocer

Ashley Godfrey, softball

Peter Verhoef, men’s swimming

Christie Hupman, women’s swimming

Natalie Frazier, women’s tennis

Liz Pace, volleyball

 

Peach of an Athlete Community Service Role Model Honorees

Logan Fiorentino, equestrian

Ashley Godfrey, softball

Christie Hupman, women’s swimming

D.J. Shockley, football

 


Coca-Cola Community All-American

D.J. Shockley, football

 

Arthur Ashe Sports Scholars Awards

Catherine Bruce, Soccer First Team

Natalie Frazier, Tennis Second Team

 

Blue Key Honor Society

Christie Hupman, women’s swimming

 

Marilyn Vincent Award (female graduating with highest GPA)

Elizabeth Pace, volleyball

 

Dick Bestwick Award (male graduating with highest GPA)

Nathan Stibrich, men’s swimming

 

Joel Eaves Award (rising seniors with highest GPA)

Patricia Mattingly, equestrian

Jay McAuley, men’s basketball

 

Lewis Leadership Award
Ashley Godfrey, softball

 

Dick Copas Leadership Award

Quentin Moses, football

 

Hornsby Howell Community Service Award

Christie Hupman, women’s swimming

 

Faculty Athletics Representatives Award (team with highest GPA)

Men’s Golf                  3.31

Women’s Swimming   3.29

 

COACHES ASSOCIATION ACADEMIC TEAMS

 

Men’s Golf Cleveland Golf All-American Scholar

Kevin Kisner

Brendon Todd

 

Gymnastics Coaches Academic All-America

Paige Burns

Adrienne Dishman

Courtney Kupets

 

Women’s Soccer

2005  NSCAA/adidas Women’s College Team Academic Award – Soccer  3.09 

 


Swimming

College Swim Coaches Association Academic All-American

 

All-American Team – Women’s Swimming 3.27 ( Superior )

                                    Men’s Swimming  2.88 (Commendable)

 

Women’s Swimming:

Haley Chura

Jessica Cole

Laura Conway

Erin Forster, Honorable Mention

Beth Grams

Lauren Groblewski

Karen Guilkey

Tricia Harm

Emily Hunter, Honorable Mention

Christina Hupman, Honorable Mention

Alyssa Kiel

Claire Maust

Anna Miller

Aleksandra Putra


Men’s Swimming:

Genya Gouzeev

Will Thorburn, Honorable Mention

Peter Verhoef

 
Women’s Tennis

ITA Scholar-Athlete

Kelly Sandefer, women’s tennis

 

Track

U.S. Track And Field and Cross Country Coaches Association

All-Academic Individual Honors

 

Women’s Track:

Lauren Burks

Shaka Dennison

Kristin Heffelfinger

Kierney Jackson

Josipa Jelicic

Natalie Picchetti

Julianne Toto

 

Men’s Track:

Sean Cuevo

Wes Fuller

Samuel Gillespie

 

Student-Athlete Awards Report for 2004-2005

 

 

 

National Football Foundation Scholar-Athlete  Award ($18,000)

David Greene

 

NCAA Postgraduate Scholarship ($7,500)

Samantha Arsenault, swimming

 

Southeastern Conference Postgraduate Scholarship ($5,000)

Samantha Arsenault, women’s swimming

Miguel Mendoza, men’s swimming

 

Southeastern Conference Community Service Postgraduate Scholarship ($2,000)

Ashley Lindley, women’s soccer

Peter Osborn, men’s swimming

 

Southeastern Conference Scholar-Athlete Award for Sports

David Greene, football

Ashley Lindley, soccer

 

CoSIDA Academic All-America

Samantha Arsenault, swimming, National First Team At-Large
Lauren Burks, track and cross country, District Second Team Track/CC
Ashley Lindley, soccer, District First Team Soccer

 

NCAA Woman of the Year State Winner for Georgia

Samantha Arsenault, swimming

 

SEC Community Service Good Works Team

Will Startup, baseball

Levi Stukes, men’s baskeball

Katie Frye, women’s basketball

David Pollack, football

Butler Melnyk, men’s golf

Jackie Beers, women’s golf

Courtney Pratt, gymnastics

Ashley Lindley, soccer

Katie Lewis, softball

Peter Osborn, men’s swimming
Claire Maust, women’s swimming

Natalie Frazier, women’s tennis

LaRon Bennett, men’s track

Renata Foerst, women’s track

Margot Wallace, volleyball

 


Peach of an Athlete Community Service Award for State of Georgia

David Greene, football

Role Model Honorees

Samantha Arsenault, swimming

Ashley Lindley, soccer

Peter Osborn, swimming

Coca-Cola Community All-American

Ashley Lindley, women’s soccer

 

Blue Key Honor Society

Peter Osborn, men’s swimming

Nathan Stibrich, men’s swimming

 

Leadership UGA

Jamie Ackerman, women’s gymnastics

Kelly Cordell, women’s track

 

Marilyn Vincent Award (female graduating with highest GPA)

Ashley Lindley, women’s soccer

 

Dick Bestwick Award (male graduating with highest GPA)

Miguel Mendoza, men’s swimming

 

Joel Eaves Award (rising seniors with highest GPA)

Samantha Arsenault, women’s swimming

Nathan Stibrich, men’s swimming

 

Lewis Leadership Award
Sadie Knowles, equestrian

 

Dick Copas Leadership Award

Will Startup, baseball

 

Georgia Athletic Association Community Service Award

D.J. Shockley, football

 

Faculty Athletics Representatives Award (team with highest GPA)

Women’s Golf              3.25

Men’s Golf                   2.96

 


COACHES ASSOCIATION ACADEMIC TEAMS

 

Men’s Golf Cleveland Golf All-American Scholar

David Denham

Kevin Kisner

 

Gymnastics Coaches Academic All-America

Jamie Ackerman

Adrienne Dishman

Michelle Emmons

Kelsey Ericksen

Courtney Pratt

 

Women’s Soccer

2004  NSCAA/adidas Women’s College Team Academic Award – Soccer  3.16 

 

Swimming

College Swim Coaches Association Academic All-American

 

All-American Team – Women’s Swimming 3.27 (Superior)

                                    Men’s Swimming  2.89 (Commendable)

 

Women’s Swimming:

Samantha Arsenault

Haley Chura

Laura Conway

Lindsey Ertter

Erin Forster

Elizabeth Grams

Karen Guilkey, Honorable Mention

Tricia Harm

Emily Hunter

Christina Hupman

Melissa Klein

Claire Maust

Katie Yevak


Men’s Swimming:

Genya Gouzeev

Miguel Mendoza, Honorable Mention

Will Thorburn, Honorable Mention

Peter Verhoef

 
Women’s Tennis

ITA Scholar-Athlete

Jitka Schonfeldova, women’s tennis

 
ITA All-Academic Team  3.21

 

Track

U.S. Track And Field and Cross Country Coaches Association

All-Academic Individual Honors

 

Women:

Kierney Hiteshew

Natalie Picchetti

 

Men:

Ian Burrell

 

 

 

Student-Athlete Awards Report for 2003-2004

 

NCAA Walter Byers Postgraduate Scholarship ($21,500)

Corrie Drakulich, women’s track

 

NCAA Postgraduate Scholarship ($7,500)

Julie Hardt, women’s swimming

Ryan Hybl, men’s golf

Kinsey Rowe, gymnastics

Virginia Pate, women’s swimming (first alternate)

 

NCAA Woman of the Year Institutional Nominees

Julie Hardt, women’s swimming

Celly Martinez , women’s track

 

Verizon CoSIDA Academic All-America

Celly Martinez, track, National First Team
Lauren Burks, track, District Second Team
Katie Lewis, softball, District First Team 
Ashley Lindley, soccer, District First Team
Kinsey Rowe, gymnastics (at-large), District Second Team 
Colin Underhill, swimming (at-large) District Second Team

 

Southeastern Conference Postgraduate Scholarship ($5,000)

Corrie Drakulich, women’s track

Ryan Hybl, men’s golf

 

Southeastern Conference Community Service Postgraduate Scholarship

Virginia Pate, women’s swimming, conference-wide winner ($5,000)

Colin Underhill , men’s swimming ($2,000)

 

Southeastern Conference Scholar-Athlete Award for Sports

Ashley Lindley, soccer

Kinsey Rowe, gymnastics

 

SEC Community Service Good Works Team

Will Startup, baseball

Rashad Wright, men’s basketball

Christi Thomas, women’s baskeball

David Greene, football

Ryan Hybl, men’s golf

Natalia Nicholls, women’s golf

Kinsey Rowe, gymnastics

Ashley Lindley, soccer

Kim Wendland, softball

Brent McAuliffe, men’s swimming

Virginia Pate, women’s swimming

Alexandra Smith, women’s tennis

Luresa Forsythe, women’s volleyball

Peach of an Athlete Community Service Award for State of Georgia

Corrie Drakulich, women’s track

 

Coca-Cola Community All-American

Corrie Drakulich, women’s track

 

Blue Key Honor Society

Samantha Arsenault, women’s swimming

 

Marilyn Vincent Award (female graduating with highest GPA)

Corrie Drakulich, women’s track

 

Dick Bestwick Award (male graduating with highest GPA)

Ryan Hybl, men’s golf

 

Joel Eaves Award (rising seniors with highest GPA)

Celly Martinez , women’s track

Ryan Hybl, men’s golf

 

Lewis Leadership Award
Virginia Pate, women’s swimming

 

Dick Copas Leadership Award

David Greene, football

 

Georgia Athletic Association Community Service Award

Brent McAuliffe, men’s swimming

 

Faculty Athletics Representative Award for Team with Highest GPA for the Year

Women's Soccer -- 3.16

Men's Golf -- 3.04

 

Coaches Association All-Academic Teams:

 

Men's Golf

David Denham

 

Women's Gymnastics

Kelsey Ericksen

Kinsey Rowe

Sierra Sapunar

Marline Stephens

Laura Thornsberry

 

Women's Soccer

Ashley Lindley, Region First Team

 


Women's Swimming

Samantha Arsenault

Haley Chura

Lindsey Ertter

Julie Hardt

Claire Maust

Virginia Pate

Linn Thorburn, Honorable Mention

Alexandra Williams, Honorable Mention

Katie Yevak

 

Women's Track

Kelly Cordell

Renata Foerst

Celly Martinez

 

Team Academic Recognition by Coaches Associations:

 

2003 College Team Academic Award for Women’s Soccer

2004 Academic All-American Teams for Women's Swimming

 

 

 

 

Student-Athlete Awards Report for 2002-2003

 

NCAA Postgraduate Scholarship ($6,900)

Jon Stinchomb, football

 

Verizon CoSIDA Academic All-America

Jon Stinchomb, football, First Team, National

Corrie Drakulich, track, First Team, National

 

Jon Armitage (Baseball), District Team

David Greene, football, District Team

Brett Kirouac, football, District Team

Celly Martinez , track, District Team

Virginia Pate (Women's Swimming), District Team

Kinsey Rowe (Gymnastics), District Team

 

NCAA Top Eight Award

Jon Stinchcomb, football

 

Southeastern Conference Postgraduate Scholarship ($5,000)

Carolyn Cayard, soccer

Jon Stinchomb, football

 

Southeastern Conference Community Service Postgraduate Scholarship

Brett Kirouac, football, conference-wide winner ($5,000)

Stephanie Buck, swimming ($2,000)

 

Peach of an Athlete Community Service Award for State of Georgia

Jon Stinchomb, football

 

Blue Key Honor Society

Corrie Drakulich, women's track

David Greene, football

Ryan Hybl, men's golf

Virginia Pate, women's swimming

 

Coaches Association All-Academic Teams:

 

Men's Golf

Ryan Hybl

 

Women's Gymnastics

Anna Gingrich

Kinsey Rowe

Sierra Sapunar

Marline Stephens

 

Women's Soccer

Carolyn Cayard, Region First Team

Beth Culver, Region Second Team

Nicole Greathead, Region Third Team

Men's Swimming

Peter Osborn

 

Women's Swimming

Samantha Arsenault

Stephanie Buck

Julie Hardt

Christina Hupman, Honorable Mention

Virginia Pate, Honorable Mention

Sarah Poewe

Linn Thorburn

 

Women's Tennis

Alexandra Smith

Douglas Wink

 

Women's Track

Corrie Drakulich

Renata Foerst

Kate Gebhart

Kirney Hiteshew

Sherita King

Celly Martinez

Whitney Nelson-Stansell

Beth Seymour

 

Team Academic Recognition by Coaches Associations:

 

2002 All-Academic Cross Country Team

2003 Academic All-American Teams for Men's and Women's Swimming

 

Marilyn Vincent Award (female graduating with highest GPA)

Beth Seymour, Women's Track

 

Dick Bestwick Award (male graduating with highest GPA)

Brett Kirouac, Football

 

Lewis Leadership Award
Mary Beth Lycett, Women's Basketball

 

Dick Copas Leadership Award

Ryan Hybl, Men's Golf

 

Georgia Athletic Association Community Service Award

David Pollack, Football